Akıll Lens (Trifokal Mercek)

Akıllı lensler adıyla da bilinen trifokal lensler uzak, orta ve yakın mesafede gözlüksüz olarak net görmeyi sağlayan göz içi lenslerdir. Sadece uzak görmeyi netleştiren tek odaklı lensler yakın gözlük kullanımını gerektirirken, bu lensler üç odaklı (trifokal) olup, bu odaklar sayesinde gözlük ihtiyacını ortadan kaldırırlar. Böylece hastalar, uzak (TV izleme, sinema ve tiyatroda sahneyi görme, araba kullanma),orta (bilgisayar veya tablet kullanma, yemek yapma, araba kullanırken hız çizelgesini görme, marketlerde barkod okuma) ve yakın mesafe (telefon kullanma, el işi yapma gibi) aktivitelerini gözlüksüz olarak yapabilirler.

Gözlüksüz her mesafeyi net gören hastaların bu sayede yaşam kaliteleri belirgin derecede artar.

Akıllı Lens Kime ve Nasıl Takılır?

Akıllı lensler 50 yaş ve üzerinde kataraktı olan veya uzak ve/veya yakını görme sorunu yaşayan ve gözlük kullanmak istemeyen, göz yapısı bu lensler için uygun olan hastalara uygulanabilir. Ayrıca astigmatizması olan hastalarda bu görme kusurunu da düzelten modelleri mevcuttur. Gözlük verilirken nasıl astigmatizma düzeltiliyorsa, katarakt ameliyatı sırasında da akıllı mercek konulacaksa astigmatizma mutlaka düzeltilmelidir.

Katarakt ameliyatında gözün doğal merceği alınarak yerine trifokal lens yerleştirilir. Bu lensler ömürlüktür. Bu lensleri takarken uygulanan ameliyat tekniği dünyada başarı oranı en yüksek olan fakoemülsifikasyon yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatıdır. Damla ile yapılmakta olup isteyen hastalarda hafif sakinleştirici uygulanmaktadır. Hastalar ameliyat sonrası taburcu edilmektedir.

Akıll Lensler Takıldıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

Tıbbi bir hastalık olmadıkça göz içi lenslerin tekrar değiştirilmesi önerilmez. Bu nedenle katarakt ameliyatı öncesi hangi lensin konulacağı kararı önemli ve bir kez alınacak bir karardır. Akıllı lens uygulaması her hastaya uygun değildir. Bu nedenle hasta için doğru lens seçimi çok önemlidir. Ameliyat öncesi hastalar ayrıntılı olarak değerlendirilmeli, hastanın hem genel durumu hem de göz yapısı çok dikkatli şekilde ele alınmalıdır. Uygun hastaya deneyimli cerrahlar tarafından takıldığında ameliyat sonrası başarı ve hasta memnuniyet oranı çok yüksektir.

Trifokal (Akıllı) Lens Tipleri ve Fiyatları

Akıllı lens için dünyada üretilen çeşitli markalar mevcuttur. Bunların başında FDA onayı almış Amerika ve Avrupa firmaları (Alcon, Zeiss, ve Johnson and Johnson) gelmektedir. Ülkemizde VSY firması bu tür göz içi lensleri üretmektedir. Ameliyat ve mercek fiyatları ise merceği markasına

ve modeline göre (astigmatlı/astigmatsız) değişmektedir. Tam donanımlı bir merkezde, deneyimli bir cerrahın uyguladığı FDA onaylı trifokal merceklerin kullanıldığı, kullanılan tüm malzeme ve cihazların yüksek kalitede olduğu durumlarda cerrahi maliyetin yarıdan fazlasını göziçi lens ve malzemeler oluşturmaktadır.

Gözüm trifokal lens için uygun değilse ne olacak?

Eğer gözünüz trifokal lens için uygun değil ise üzülmeyin… Günümüzde “edof” teknolojisi ile üretilen, uzak ve orta mesafeyi rahatça görmenizi sağlayan lensler de mevcuttur. Bu lenslerin astigmatizması olan hastalar için özel modelleri de vardır. Günümüzde bilgisayar, tablet, ipad kullanımı ile rutin hayatın vazgeçilmez bir parçası olan ara mesafeyi gözlükten kurtularak bu teknoloji sayesinde rahatça görebilirsiniz.

Daha önce miyop/astigmat/ hipermetrop için lazer tedavisi oldum, şu an kataraktım var, akıllı mercek taktırabilir miyim?

Daha önce lazer olmuş hastalarda göz içi mercek hesaplaması çok önemlidir. Bu nedenle hastaların hem kornea hem katarakt konusunda çok deneyimli cerrahlar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme ileri teknolojik cihazlar kullanılarak yapılırsa ameliyat sonrası hasta memnuniyeti yüksek olur.

Astigmatizmam var, trifokal (akıllı) lens taktırabilir miyim?

Akıllı lenslerin astigmatizmayı düzeltici-torik modelleri mevcuttur. Astigmatizması olan hastalarda eğer akıllı lens uygulanacaksa astigmatizma mutlaka tam düzeltilmelidir.

Glokomum var, akıllı lens taktırabilir miyim?

Glokoma bağlı gözünüzdeki hasarlanma ve göz siniriniz durumu çok önemlidir. Trifokal lensler için uygun olmayan hasta grubunda “edof” teknolojisi ile üretilmiş uzak ve orta mesafeyi rahatça görmeyi sağlayan mercekler uygun olabilir. Ayrıntılı muayene sonrası hastaya göre karar alınmalıdır.

Gözlüklerden kurtulmak istiyorum, akıllı lens benim için bir çözüm mü?

Teknolojide ve cerrahi tekniklerdeki son gelişmeler sayesinde, görmeyi etkin kullanmayı gerektiren aktivitelerin ve entellektüel düzeyin artması ile kataraktı olmayan, ancak gözlükten kurtulmak isteyen hastalara refraktif lens değişimi yapılarak trifokal (akıllı) mercek takılabilir. Ancak gözlükten kurtulmak isteyen her hasta için trifokal mercekler uygun değildir. Hastanın yaşı, göz yapısı ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir.

Sarı nokta/ Şeker hastasıyım akıllı lens benim için uygun mu?

Sarı nokta ve şekeri olan hastalarında genellikle trifokal mercek tercih edilmez, ancak ayrıntılı muayene sonrası karar verilmelidir.

Sistemik ve göz hastalığım yok, ama kataraktım var ve akıllı lens istiyorum: trifokal lenslerin bana uygun olup olmadığına nasıl karar verilecek?

Bu konuda sizi muayene eden hekimin deneyimi çok ön plana geçer. Uygun olmayan gözlere takılan akıllı mercekler sonucu ameliyat sonrası bazı hastalar mutsuz olabilir. Hasta için doğru mercek seçimine, bu konuda deneyimli hekimin ileri teknolojik cihazlarla yaptığı tetkikler sonucunda karar verilmelidir. Bir kere yapılacak bir ameliyat olduğu için emin ellerde olmak önem taşır.

Akıllı lenste yaş sınırı var mıdır?

Genellikle 45-50 yaş sonrası uygulanmaktadır ve üst yaş sınırı yoktur. Katarakt ameliyatında trifokal lens uygulaması giderek yaygınlaşmaktadır. Göz içi merceğin maliyetini karşılayabilen ve göz yapısı uygun olan hastalar için çok iyi bir seçenektir

Trifokal (akıllı) lenste en iyi marka hangisidir?

Göz içine yerleştiren merceğin kalitesi ve cinsi hastaların cerrahi sonrası görme kalitelerini ve göz sağlığını etkiler. FDA onayı almış Amerikan ve Avrupa firmalarının (Alcon, Zeiss, Johnson and Johnson) göz içi mercekleri katarakt cerrahisinde kullandığımız mercekler olup ameliyat sonrası hasta memnuniyeti hepsinde oldukça yüksektir.

Akıllı merceklerin zararı var mı?

Ameliyat öncesi iyi planlama yapılmadan uygun olmayan gözlere takıldığında ameliyat sonrasında gözlerde kamaşma, parlama, görme kalitesinde azalma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca astigmatizması olan ancak akıllı mercek takılırken astigmatizması düzeltilmeyen hastalarda ameliyat sonrası mutsuzluk olabilmektedir.

Ameliyat sonrası yakın gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalkar mı?

Ameliyat sonrası gözlük ihtiyacının tamamen ortadan kalkacağının bir garantisi yoktur. Trifokal lens takılan 100 hastanın 90’ı uzak, yakın ve orta mesafeyi gözlüksüz görürken, yüzde 10’u düşük dereceli bir gözlük kullanabilir.

Çakmak Mahallesi Tüfekçi Yusuf Bulvarı no:181 Şehitkamil / GAZİANTEP

Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

0342 235 49 49

Mail

Mail

info@ayintappark.com

Book Online

Book Online

Appointment Now