0 342 235 49 49

Kontakt Lens

Görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde, dünyanın her yerindeki milyonlarca insan kontakt lens kullanımından yararlanmaktadır.

Lensin uygulanması

Lens çeşitleri

Şeffaf ve soft lensler:

Kullanımı en rahat ve alışması en kolay lenslerdir. Optik bölgesi daha geniş olduğundan daha geniş bir görüş alanı sağlar. Yüksek oksijen geçirgenliğine sahip oldukları için en fazla kullanıcı kitlesine sahip lens grubudur.

Renkli lensler:

Renkle lensler sayesinde çarpıcı renkler ve büyüleyici doğal bakışlara sahip olmak mümkün. Ayrıca, kırma kusuru olan gözlerde de renkli lenslerden faydalanarak, hem kırma kusurlarından kurtulup hem de istenilen göz rengine sahip olmak oldukça kolay.

Gaz geçirgen lensler (Sert lensler):

Sert lensler, optik kalite ve dayanıklılığının yanında yüksek oksijen geçirgenliğine sahip lenslerdir. Korneal astigmatizmanın düzeltilmesinde ve keratokonus rahatsızlığı olan kişilerde en iyi sonucu vermektedirler.

Proestetik lensler (İris kusurlu lensler):

Tek göz rengi diğer gözden farklı bir renge sahip ise pro estetik lensler ile ideal göz rengine kavuşmak mümkün. İki göz arasındaki farklılığı ortadan kaldıran yumuşak lens, istenilen renge boyanabilme özelliğine sahiptir.

Kromojen lensler (Renk körleri için):

Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Kromojen lensin amacı;

Uygun lens kriterleri

Lenslerin kullanımında ilk aşamalar

Temizleme

Durulama

Dezenfeksiyon

Lensi takma yöntemi

Lens Takma Yöntemi

Lensi çıkarma yöntemi

Lenslerin Fiziksel ÖzellikleriLenslerin fiziksel özellikleri

Arka yüzey: Lensin kornea ile temas eden kısmıdır.

Ön yüzey: Lensin kornea ile temas etmeyen yüzüdür. Işığın kırılmasını, kırma kusurunu düzeltmek için gereken ölçüde değiştirecek şekilde eğimlidir.

Temel eğri (Bace curve): Bir lensin rahat olabilmesi için göze temas eden arka yüzeyi ile korneanın ön yüzeyinin uyumlu ve benzer eğimde olması gerekmektedir. Temel eğri, arka yüzeyin optik alanının yarıçapıdır. Lensin göze uydurulması eğimi olduğu için en önemli parametrelerden biridir. Uygulanan lensin çok sıkı olduğu durumlarda temel eğri büyütülmeli, tersi hallerde küçültülmelidir.

Daha büyük temel eğri düzdür ve FLAT olarak adlandırılır. Daha küçük temel eğri ise eğimlidir, STEEP olarak adlandırılır.

Çap: Lensin merkezinde en dış kenarından diğer kenara doğru alınan mm ölçüsüdür. Çap lensin göze uyumunu etkiler. Yumuşak lenslerde bu değerler 13.5 / 14.5mm sert lensler için 7 / mm arasındadır.

“Kontakt Lens” için 1 yorum

  1. Oğuzhan erdine dedi ki:

    Ben sözleşmeli erliği kazandim ve heyet den 12 doktora göründüm 12 doktordan sadece 1tane doktor olumsuz verdi gözümde reng körlüğü vardediler ve bunu bir çözüm varmi veya lens uygulayan bilirmiyizAyıntap Park Göz Tıp Merkezi ~ İletişim


Zorunlu Alanlar (*)

ÖZEL E-BÜLTEN ABONELİĞİ İÇİN KAYIT OLUN!

Özel Paylaşım , Promosyonlar ve Kampanyalardan Haberdar Olmak İçin Kayıt Olun!

Tarafıma SMS veya E-posta gönderilmesini kabül ediyorum

Zorunlu Alanlar (*)